York Gaols - Insolvent Debtors 1712-179

From Yorkshire Indexers Wiki
Jump to: navigation, search

York Gaols - Insolvent Debtors 1712-1797

Submitted by Alan Longbottom

YORK CASTLE

Insolvent Debtors from the London Gazette 1712-1743

1712 – 19 June
York Castle
Theophilus Younge
Robert Dickinson
Anthony Knowles
John Brown
Henry Ramsbottom
Elizabeth Harper

1712 – 1 July
York Castle
William Tate
Robert Hick
Elizabeth Theakston
Gervas Otway
Henry Megson
Bryan Smith
Peter Mayson
Elizabeth Askam
John Nunnes

1712 – 5 July
York Castle
Peter Stead
Thomas Hopwood
Richard Ivins
John Barber
Richard Dearlove
William Abbey

1712 – 26 August
York Castle
Elizabeth Moore
Hannah Martin
William Tate
Bryan Smith
Henry Megson
Robert Hick
Gervis Oteway
Tobias Willdon
Elizabeth Theakston
Peter Mayson

1712 – 30 August
York Castle
Thomax Rasby
Elizabeth Harper
Nicholas Potts
John Thriske
John Newham
John Harrison
Matthew Best
William Barn
Rachel Dunningham
William Coupland
Thomas Layland
Roger Tennant
Richard Robinson
William Bentham
Richard White
Anthony Knowles
John Brown
James Tennant
Henry Johnson
John Sims
Theophilus Young
John Baldwin
John Benson

1712 – 6 September
York Castle
George Purslove
Thomas Harrison
Robert Wellburn
Robert Dickinson
Richard Ivins
Peter Stead
Richard Dearlove
John Barber
Thomas Hopkins
John Nunner
John Binns
William Abbey

1712 – 2 December
York Castle
Henry Taylor
Henry Ramsbottam
Anthony Knowles
John Brown
Wlizabeth Askham; Widow
John Horsfall
Mary Wilkinson; Widow
Elizabeth Moon; Widow

1713 – 10 March
York Castle
Theophilus Young
William Chapman

1713 – 14 March
York Castle
Henry Ramsbottam

1720 – 20 August
York Castle
John Bray; Heinbrough; Husbandman
Zachariah Cobb; Pocklington; Whitesmith
Thomas Hoggett; Bridlington; Carrier
Elizabeth Inman; York; Spinster
Anne Ream; Pattrington; Widow
Robert Allyson; Scarbrough; Mariner
Elizabeth Crow; Upper Leedom; Spinster
Isabel Dixon; Wath; Widow
William Gilman; Kilburn; Weaver
Christopher Hollins; Thirsk; Weaver
William Linsley; Easingwold; Husbandman
John Lee; Bootham; Innkeeper
Robert Pennick; Cropson; Taylor
John Harrison; Richmond; Carpenter
William Buckle; Knaresborough; Shoemaker
George Johnson; Bentham; Shoemaker
Ricard Whitwam; Ashton; Yeoman
John Man; Knaresborough; Shoemaker
Joseph Dixon; Leeds; Linnen Draper
Francis Berwick; Aldborough; Farmer
Thomas Howson; Lawkland; Gelder
George Gleadow; Cowick; Mercer
Daniel Parker; Scarhouse; Butcher
Samuel Mosley; Westgate hill; Felmonger
Mathew Taylor; Knaresborough; Innholder
Thomas Whitley; Pudsey; Clothmaker
Richard Rider; Chapel Allerton; Broad Clothier
Christian Carrack; Cowthorp; Innholder
Mary Claphamson; Skipton; Widow
John Turton; Scotton; Farmer
William Wilson; Attercliffe; Maltster
William Ashmore; Laughton in the Morning; Taylor
Thomas Foster; Weston; Felmonger
Thomas Spence; Mirkley; Linnen Weaver
Thomas Harrison; Basrmby Don; Farmer
Francis Pearson; Stirton cum Thorlby; Tanner
Mathew Smith; Holbeck; Clothworker
John Walker; Rotherham; Carrier to and from London
John Foster; Royston; Hosier

1720 – 3 December
York Castle
William Ashmore; Laughton in the Morning; Taylor
WilliamBuckle; Knarsbrough; Cordwainer
Francis Barwick; Aldbrough; Husbandman
Christiana Carrick; Coulthorp; Spinster
Joseph Dixon; Leeds; Linnen draper
Thomas Foster; Weeton; Felmonger
George Gleasdow; Cowick; Mercer
Thomas Harrison; Barmby Dun; Yeoman
Thomas Houson; Lawkland; Miller
Samuel Healey; Westgate Hill, near Birstall; Felmonger
George Hirst; Thriburgh; Husbandman
George Johnson; Bentham; Cordwainer
Joshua Jervase; Thriburgh; Husbandman
John Mann; Knarsbrough; Cordwainer
Damiel Parker; Marton Scarr; Butcher
Francis Pearson; Scirton cum Thorlby; Tanner
Richard Rider; Chapel Allerton; Broad clothier
Mathew Smith; Leeds; Cloath dresser
Thomas Spence; Mickley; Weaver
John John Toston; Scotton; Tanner
Mathew Towland; Knarsbrough; Innholder
Thomas Whitley; Pudsey; Broad Clothier
John Walker; Rotherham; Carrier
William Wilson; Attercliffe; Maltster
Richard Whitham; Ashton; Husbandman


1725 – 12 June
York Castle
Jonathan Marriott; Ughill Hall; Lead Merchant
John Sharp; Doncaster; Hatter
Thomas Wayer; Brompton; Schoolmaster
Francis Watson; Sand Hutton; Plumber
John Duning; Kirby Moorside; Fellmonger
Geoerge Palliser; East Agson; Dyer
Martha Wade; Doncaster; Spinster
Ann Harrison; Northallerton; Grocer and distressed widow
Robert Forrington; Tollerson; Farmer
John Gray; Barnsley; Pedlar
Joseph Fallowfield; Pocklington; Blacksmith
John Procter; Kirkby Malhamdale; Farmer
Ann Pinder; Brigham; Widow
John Marriott; Moorfield; Joyner
George Sympson; Heston; Gent
William Howorth; Tossell; Farmer
James Moxon; Leeds; Coachman
John Hagreaves; Grindleton; Farmer
George Smith; Longlee; Farmer
Mary Lund; Bolton; Widow
Daniel Roobotham; Burton; Clothier
James Foster; Holbeck; Clothier
John Colthurst; West Heslerton; Farmer
George Harrison; Sladebourn; Farmer
Abraham Longbotham; Bingley; Collier
Francis Robinson; Pannell; Taylor
John Duchman; Scarborough; Mariner
Francis Waters; Elleuhton; Joyner
John Banks; Pallowgreen; Yeoman
Michael Roolledge; Thornton; Weaver
George Berry; Cowick; Labourer
Francis Allanby; Malton; Carpenter
Roger Carr; Sladebourn; Husbandman
Richard Abbey; Kirkeighton; Farmer
Christopher Horsman; Richmond; Blacksmith
Nicholas Wattson; Selby; Marriner
Michael Idle; Broughton by Mallton; Farmer
John Halliby; South Millford; Yeoman
Alice Sciner; Wickham; Widow
Christopher Conyers; Filend Dales; Husbandman
Lilecent Risby; Wombersley; Spinster
John Jennings; Oxley; Linnen Weaver

1725 – 26 June
York Castle
Eustace Vesey; Thircodale near New Malton; Yeoman
John Kaye; North Allerton; Yeoman

1725 – 28 August
York Castle
George Palliser; East Yaton; Dyer
Anne Harrison; North Allerton; Widow
Francis Allanby; New Malton; Carpenter
Christopher Conyers; Filingdales; Husbandman
Christopher Horsman; Richmond; Blacksmith
Michael Idle; Broughton; Farmer
George Sympson; Heston; Yeoman
Ellis Skinner; Wicombe; Widow
Eustace Vesey; Thixendale; Yeoman
Joseph Fallowfield; Pocklington; Blacksmith
John Cougas; Hesterton; Husbandman
Michael Rutledge; Thornton le Street; Linnen Draper
Francis Waters; Ellowton; Carpenter
John Sharp; Doncaster; Hatmaker
Martha Wade; Doncaster; Spinster
George Smith; Long Lee; Husbandman
Richard Abbey; Kirk Deighton; Farmer
Nicholas Wattson; Selby; Mariner
John Jennings; Otly; Linnen Weaver
John Hollely; South Milford; Yeoman
Daniel Robothome: Hudersfield; Clothier

1725 – 31 August
York Castle
Francis Watson; Sand Hutton; Glazier and Plumber
John Duning; Kirbymoorside; Fellmonger
Thomas Wayer; Brampton; Schoolmaster
Robert Forrington; Tollerton; Yeoman
John Kaye; Northallerton; Yeoman
John Durham; Scarbrough; Mariner
Jonatham Marriott; Ughill Hall; Lead Merchant
John Gray; Pedler
John Procter; Kirbymalham Dale; Farmer
John Marrison; Moorfield; Joiner
George Harrison; Slaidburn; Farmer
James Foster; Holbeck; Clothier
Mary Lund; Harthuill; Widow
Roger Carr; Sladebourn; Farmer
George Berry; Carwick; Labourer
Francis Robison; Pannel; Taylor
James Moxon; Leeds; Coachman

1725 – 4 September
York Castle
Ann Pinder; Bridgham; a poor widow
John Hargreaves; Grindleton; Husbandman

1725 – 30 October
York Castle
Henry Yarbrugh; Hatfield near Doncaster; Gent


1729 – 3 June
York Castle
John Vickerman Sen; Bridlington; Labourer
John Vickerman jun; Bridlington; Grocer
David Ruston; Bridlington; Maltster
Stephen Ward; Bridlington; Dealer inj Brandy and Farmer
Mary Thistlewath; Bridlington Key; Widow
Thomas Thorp; Asselby par Howden; Farmer
William Harrison; Winteringham, Lincs, late Grimthorp par Givendale; Felmonger
Margaret Green; Beverly; Spinster
Thomas Oliver; Biship Wilton; Farmer
Richard Welbom; Westow; Yeoman
John Benson; Knaresbrough; Tobacconist
Christopher Mason; Knaresbrough; Linnen weaver
Henry Hancock; Sheffield; Butcher
William Wood; Hunslit par Leeds; Linnen weaver
Thomas Nicholson; Bradford; Joyner and Carpenter
Robert Richardson; Scarthingwell Hall par Saxton; Farmer
James Walker; Moor Town par Leeds; Gent
Amos Wood; Leeds; Cloth dresser
William Raven; Ripon; Glover and Skinner
Richard Stanhope jun; Bolton par Calverley; Gent
Richard Shaw; Bawtry; Labourer
John Neeson; Thorn; Butcher
Thomas Farthing; Becca Grange par Aberforth; Farmer and Chapman
Edward Kitchin; Horsforth pasr Guisley; Cloth Maker
John Kitchin; Horsforth par Guisley; Butcher
Joseph Wood; Golcar alias Gowcar par Huddersfield; Tallow Chandler
Daniel Lofthouse; Skipton; Flax dresser
Mary Lund; Fathill par Boltin in Bolland; Widow
Mary Taylor; Barwick in Elmet; Widow and Aledraper
Thomas Kitson; North Ouram par Hallifax; Innholder and Farmer
William Johnson; Barnbrough; Farmer
John Burleigh; Wetherby; Oil Merchant
Isaac Hall; Thornover; Innholder and Sow Gelder
Anne, wife of John Middleton; Rawcliff par Snaith
Helen Parkinson; Denton par Otley; Spinster
Henry Sutcliff; Riddicar par Hallifax; Chapman
Richard Blakebrough; Keighley; Woolcomber
James Smith; Ovenden par Hallifax; Cloth dresser
Thomas Brookes; Swallow, Lincs, late Kildwick; Farmer
Michael Waterhouse;Pontefract; Gent
William Newton; Bagdale par Whitby; Gent
Richard Clark; Boghall par Whitby; Tanner
William Taylor; South Holm; Farmer
Richard Blakelock; Northallerton; Fellmonger
Thomas Hutchinson; Thirsk; Dyer
John Daniel; Newby wisk; Butcher
John Wilkinson; Thirsk; Linnen weaver
Robert Wass; North Cowton; Haberdasher of Small Wares
Nicholas Eden; Kirby Knowl; Cooper
Christopher Hill; Whitby; Master and Mariner
John Harrison; New Malton; Labourer
Thomas Davis; Scarbrough; Brickmaker
Thomas Taylor; Whitby; Merchant taylor
John Hall; St Martins in the Fields, London, late Clifton; Hackney Coachman
Robert Sutton;Sand Hutton; Butcher
William Husband; Liverton; Cooper
John Challoner; Pickering; Innholder
Jane Kay; Northallerton; Milliner
Elizabeth Bennison; Great Ayton; Widow
Winifrid Body; Northallerton; Widow
William Smith; Thirsk; Currier
Henry Robinson; Butterwick par Barton in the Street; Horse Dealer and Farmer
James Hamilton; Appleby, Westmoreland, late Thirsk; Whitesmith
John Sugget; Skininggrave near Whitby; Labourer

1729 – 7 June
York Castle
Robert Hawes; Whitby; Master and Mariner
George Flather; Leeds; Gent
William Knox; Wharthill; Gent
Timothy Tredale jun; Huddersfield; Butcher
James Smith; Ovenden par Hallifax; Clothdresser
John Burley; Wotherby; Oylman
Timothy Scarth Sen; Selby; Farmer

1729 – 10 June
York Castle
Thomas Nicholson; Bradford; Joyner
Richard Blackbrough; Highley; Woolcomber

1729 – 14 June
York Castle
Charles Chadwick; Leeds; Plaisterer
Timothy Iredale jun; Huddersfield; Butcher
John Hanson; East Keswick par Harwood; Serge weaver
Thomas Clarkson; Scarbrough; Linnen weaver
William Raven; Rippon; Glover and Skinner
Samuel Gedney; Eastroniwick; Farmer
Richard Gibbeson; Marton par Stillington; Farmer
William Cory; Morland, Westmorland, late Tadcaster; Exciseman
William Cunny; Stentondale par Scawby; Farmer
Thomas Harrison; Nunington; Sailor
Thomas Robinson; Langtoft; Miller
Peter Brimton; Scotton par Knaresbrough; Farmer
Richard Clark; Whitby; Tanner
Amos Wood; Leeds; Clothworker
Richard Shaw; Bawtry; Labourer
Richard Gibbison; Middlethorp; Farmer

1729 – 21 June
York Castle
Richard Gibbeson; Middlethorpe; Farmer
Jane Kay; Northallerton; Spinster
William Newton; Whitby; Gent
Elizabeth Bennison; Great Yeaton; Widow
Thomas Taylor; Whitby; Taylor
Samuel Gedney; Elstronwick; Farmer
Margaret Green; Beveley; Spinster
William Harrison; Gointhringham, Lancs, late Givendale; Felmonger
Ellin Parkinson; Denton; Spinster
Edward Kitchon; Horse ford; Cloth maker
John Kitchon; Horseford; Butcher
William Johnson; Barnbrough; Farmer
Joseph Wood; Goalker; Tallow chandler
John Hutton; York; Brewer

1729 – 24 June
York Castle
Robert Hawes; Whitby; Master and Mariner
Mary Thistlewate; Bridlington Key; Widow
William Bland; Easeingwould; Butcher
Thomas Coopland; Easeingwould; Butcher
Thomas Crabtree’ Bradford; Tanner
Thomas Davis; Scarbrough; Brick maker
John Robinson; Knaresbrough; Serge weaver
Robert Carter; Wath; Husbandman
Timothy Scarth; Selby; Farmer
Herbert Hardy; Great Hatfield; Labourer
Robert Turner; Stocks; Innholder
Rose Hopkinson; Baildon; Widow
Thomas Sunley; Ingleby Green How; Farmer
Joseph Barron; Kilsey in Holderness; Labourer
Frances Herbert; Selby; Widow
Eustatius Vesley; Thixendale; Farmer
William Knox; Warthill; Gent

1729 – 12 August
York Castle
Peter Brunton; Scoten par Farnam

1729 – 30 August
York Castle
John Lobley; Baildon; Woolstapler

1730 – 5 September
York Castle
Lancelot Robinson; Thirsk; Flax dresser

1731 – 17 April
York Castle
Francis Allenby; Malton; Carpenter

1731 – 27 April
York Castle
John Banham; Malton; Mariner

1731 – 8 May
York Castle
John Broom; Malton; Mariner

1731 – 22 May
York Castle
John Brown; Malton; Mariner

1737 – 9 July
York Castle
John Ombler; Little Ruston; Farmer and Grazier
Dorothy Taylor; Skipton; Widow and Shopkeeper
Elizabeth Daniel; Gelthorp par Whixley; Widow and Farmer
Richard Doughty; Sikehouse par Fishlake; Yeoman
Thomas Fawcett; Tadcaster; Husbandman
Miles Champney; Clayton in the Clay; Gentleman
Samual Starkie; Shelf par Halifax; Clothier
John Joy; Thorp par Burnsall; Miner
Hugh Charnley; Harrop, Whitwell, Forrest of Bowland; Husbandman
John Terry; Doncaster; Bricklayer
Little Dealtry; par Thornhill; Husbandman
John Sclater; Sladeburn; Maltster
John Smith; Baildon par Otley; Carpenter
Richard Hardacre; Long Preston; Cordwainer
John Craven; Longside in Netherdale par Kirkby Malzard; Husbandman
James Parish; Longside in Netherdale par Kirkby Malzard; Husbandman
James Craven; Longside in Netherdale par Kirkby Malzard; Husbandman
John Kay; Wiskmopor par Brunton; Yeoman
Grace Walker; Scruton; Widow
John Nevinson; Upsall par South Kilvington; Yeoman
Thomas Skelton; Butterwick par Barton in the Street; Butcher
Ann Foord; Bolderons par Husthwaite; Widow
James Thompson; Kilburn; Yeoman
David Potter; Stokesey; Carrier
Thomas Johnson; South Cowton; Farmer
John Mawer; Upleatham; Farmer
William Peckitt; Husthwait; Skinner and Glover
Richard Smales; Scalby; Glasier and Farmer
Margaret Mills; Robin Hood Bay; Widow
John Lund; Llewton or Yowton par Alne
Thomas Law; Redhurst par Marrick; Miner
Charles Cornforth; Helmsley Blackmoor; Gent
William Calvert; Swinnington; Fuller
Matthew Ryley; Whitehaven, Cumberland; Officer of Excise
Matthias Oughtbridge; Tghicket hall par West Cotting; Sadler

1737 – 12 July
York Castle
John Lund; Newton or Yowton par Alne
William Calvert; Sinnington; Fuller
Matthias Outgbbridge; Thicket Hall par West Cottingwith; Sadler

1737 – 26 July
York Castle
Matthias Outghbridge; Thicket Hall par West Cottingwith; Blacksmith

1737 – 9 August
York Castle
William Nicholson; Beall par Kellington; Mariner

1737 – 16 August
York Castle
Richard Doughty; Sikehouse par Fishlake; Husbandman
William Nicholson; Beall par Kellington; Mariner

1737 – 3 September
York Castle
Mathias Outghbridge; Thicket hall par West Cottingwith; Blacksmith
John Ombler; Little Ruston; Farmer and Grazier
Dorothy Taylor; Skipton; Widow and Shopkeeper
Elizabeth Daniel; Gelstrop par Whixley; Widow and Farmer
Richard Doughty; Sikehouse par Fishlake; Yeoman
Thomas Fawcett; Tadcaster; Husbandman
Miles Champney; Clayton in the Clay; Gentleman
Samuel Starkie; Shelf par Hallifax; Clothier
John Joy; Thorp par Burnsall; Miner
Hugh Charnley; Harrop Forest of Bowland; Husbandman
John Terry; Doncaster; Bricklayer
Little Dealtry; Nether Shittlington par Thornhill; Husbandman
John Sclater; Sladeburn; Maltster
John Smith; Baildon par Otley; Carpenter
Richard Hardacre; Long Preston; Cordwainer
John Craven; Longside in Netherdale par Kirby Malzard; Husbandman
James Craven; Longside in Netherdale par Kirby Malzard; Husbandman
John Wastindge; Chapel Anston par Church Adston; Cordwainer
John Kay; Wiskmoor par Brunton; Yeoman
Grace Walker; Scruton; Widow
John Nevinson;Upsall par South Kilvington; Yeoman
Thomas Skelton; Butterwick par Barton in the Street; Butcher
Ann Foord; Bolderons par Husthwaite; Widow
James Thompson; Kilburn; Yeoman
David Piotter; Stokesley; Carrier
Thomas Johnson; South Cowton; Farmer
John Mawer; Upleatham; Farmer
William Peckitt; Hustwait; Skinner and Glover
Richard Smales; Scalby; Glasier and Farmer
Margaret Mills; Robin Hood Bay; Widow
John Lund; Newton or Yowton par Alne; Thomas Law; Redhurst par Marrick; Miner
Charles Cornforth; Helmsley Blackmoor; Gent
William Calvert; Sinnington; Fuller
Matthew Ryley; Whitehaven: Officer of the Excise
Matthias Outghbridge; Thicket hall par West Cottingwith; Blacksmith
Thomas Skelton; Butterwick; Butcher

1737 – 6 September
York Castle
David Fewson; Garton in Holderness; Yeoman
Arthur Allen; St Michael’s, Low Ouzegate, York; Mariner
James Craven; Longside par Kerby Malside; Yeoman
John Craven; Longside par Kerby Malside; Yeoman

1737 – 6 September
York Castle
Thomas Coultman; Scarbrough; Mariner

1737 – 10 September
York Castle
David Fewston; Garton in Holderness; Yeoman
Matthias Outghbridge; Thicket Hall par West Cottingwith; Blacksmith
William Nichoson; Beal; Mariner
John Ombler; Little Ruston; Farmer and Grazier
Dorothy Taylor; Skipton; Widow and Shopkeeper

1737 – 13 September
York Castle
Thomas Weems; Dublin; Hair Merchant
Benjamin Rowland; Knaresborough; Mariner

1737 – 20 September
York Castle
Thomas Skelton; Butterwick; Butcher

1737 – 27 September
York Castle
Henry Pearson; Lonside par Kerby Malside in Netherdale; Taylor

1737 – 22 October
York Castle
John Ombler; Little Buston; Farmer and Grazier
John Kay; Wiskmoor par Brunton; Yeoman
Grace Walker; Ascruton; Widow
John Nevinson; Upsall par South Kilvington; Yeoman
Thomas Skelton; Butterwick par Barton in the Street; Butcher
Ann Ford; Bolerous par Husthwait; Widow
James Thompson;Kilburn; Yeoman
Davis Poster; Stoxley; Carrier
Thomas Johnson; South Cowton; Farmer
John Mawer; Upleatham; Farmer
William Peckitt; Husthwait; Skinner and Glover
Richard Smales; Scalby; Glazier and Farmer
Margaret Mills; Robin Hood Bay; Widow
John Lund; Newton or Yowton par Alne; Yeoman
Thomas Law; Redhurst par Marrick; Miner
Charles Cornforth; Hemsley Blakemoor; Gent
William Calvert; Sinington; Fuller
Thomas Colman; Scarbrough; Mariner
John Brodrick; Whitby; Master and Mariner
Richard Rogerson; Paper Mills par Branham; Millwright
James Craven; Longside in Netherdale par Kerby Malzard; Yeoman
John Craven; Longside in Netherdale par Kerby Malzard; Yeoman

1737 – 25 October
York Castle
Richard Doughty; Sykehouse par Fishlake; Husbandman
James and John Craven; Lingside in Netherdale par Kerby Malzard or Malside; Yeomen
Thomas Fawcit; Tadcaster; Husbandman
Meler Champney; Clifton of Clay; Gentleman
Samuel Starkey; Shelfe par Halifax; Clothier
Litle Dowtry; Holberry par Wakefield; YEoman

1737 – 29 October
York Castle
John Ombler; Little Ruston; Farmer and Grazier

1737 – 1 November
York Castle
Miles Champney; Clifton of Clay; Gentleman
Littell Dealtary; Holberry par Wakefield; Yeoman


1737 – 29 October
York Castle
John Ombler; Little Ruston; Farmer and Grazier

1737 – 1 November
York Castle
Miles Champney; Clifton of Clay; Gentleman
Littell Dealtary; Holberry par Wakefield; Yeoman

1737 – 24 December
York Castle
Miles Champney; Clayton of Clay; Gentleman

1737 – 27 December
York Castle
William Heber; Wakefield; Gentleman

1738 – 3 January
York Castle
William Wood; Wakefield; Gentleman

1738 – 21 January
York Castle
William Wells; Wakefield; Gentleman

1738 – 28 January
York Castle
William Miller; Wakefield; Barber

1738 – 30 May
York Castle
John Ridley; Bridlington Key; Mariner

1738 – 20 June
York Castle
John Nevinson; Upsall Park par South Rilvington; Farmer

1738 – 24 June
York Castle
William Peckitt; Husthwaite; Tanner and Glover
Richard Smales; Scolley; Glazier

1738 – 1 July
York Castle
James Newton; Hallifax; Farmer

1738 – 4 July
York Castle
James Maccarel; Leeds; Farmer

1738 – 11 July
York Castle
William Shorter; Husthwaite; Cordwainer
Smithson Crabtree; Scolby; Farmer
James Waccarel; Leeds; Farmer

1738 – 18 July
York Castle
Charles Corneforth; Helmsley; Baker
William Tipping; Beverley; Yeoman
William Shorter; Husthwaite; Cordwainer
Smithson Crabtree; Scolby; Farmer
John Winder; Hull; Farmer

1738 – 25 July
York Castle
Miles Morner; Beverley; Chapman
Luke Nodes; Leeds; Weaver
Caleb Dawson; Hull;Shipwright

1738 – 1 August
York Castle
Charles Corneforth; Helmsley; Baker
Miles Champney; Clayton at Clay par Frickaley; Gentleman

1738 – 12 August
York Castle
Major Wilson; Leeds; Merchant

1738 – 15 August
York Castle
John Smith; Doncaster; Chapman

1738 – 26 September
York Castle
Richard Smales; Scolby nigh Scarborough; Glasier and Farmer

1738 – 14 November
York Castle
Miles Champney; Clayton at Clay par Frickaley; Gerntleman

1738 – 18 November
York Castle
Christopher Brogden; Gargrave; Gentleman
Abraham Slater; Hunslet par Leeds; Tanner
Robert Mitchill; Doncaster; Butcher
William Carvill; Ryhill par Sketlin; Gentleman
Charles Setle; Long Preston; Drover
Jeremiah Northorup; Hallifax; Roper
Joseph Thistlethwaite; Drue par Sedbergh; Cordwiner
John Kay; Wiskmoor par Brunton; Gentleman
Thomas Brown; Farnaby; Husbandman
Jonathan Flather; Rotherham; Cordwainer
William Simpson; Newtondale par Leascam; Husbandman
Joshua Crossley; Hallyfax; Innholder
Roger Ward; Giggleswick; Gentleman
Christopher Hopwood; Tockwith par Bilton; Butcher
George Whitehouse; Follfoot pat Spofforth; Husbandman
Francis Storey; Warsell; Cler
John Parker; Sheffield; File smith
Francis Thompson; Whitley; Husbandman
Thomas Houghton; Rathmell par Giggleswick; Yeoman
William Hutchinson; Fountains par Ripon; Rough Ridder
John Houltby; Yarm; Hardwareman
Thomas Scott; Ruston; Cooper
John Thomson; Weedale; Husbandman
John Moore; Tadcaster; Tanner
George Simpson; Harrowgate; Husbandman
Francis Trapps; Carleton; Yeoman
John Pickarsgill; Stanley; Husbandman
David Mann; Lightcliff; Carpenter

1743 – 28 May
York Castle
Thomas Bowes; Selby Grocer and Chandler
John Milbourn; Hull; Mariner

1743 – 31 May
York Castle
John Ridsdale; Kirbymoorside; Glover
James Hamilton; Thirsk; Hardwareman or Cutler
William Ridley; Hutton par Leith; Yeoman
Richard Story; Whitby; Butcher
Robert Hooper; Skelton House; Carpenter
John Watson; Skelton; Yeoman
Robert MacCloud; Boulby par Essinton; Labourer
Edward Clarke; Sheffield; Mason
George Parker; Howdon; Barber and Surgeon
Thomas Wayre; North Alerton; Gentleman and Attorney at Law
Henry Close; Richmond; Butcher
James Lawson; Edlington; Shopkeeper and Chapman
George Battu; Barmbrough; Skinner and Glover
William Patterson; Malton; Gardener
Joshua Crosley; Halifax; Innkeeper
Roger Ward; Gigglewicke; Gentleman
John Jenkinson; Atterfield; Wheelwright
Abraham Slater; Hunslett par Leeds; Tanner
William Patterson; Yarm; Innholder
William Carvill; Ryehill par Skiding; Gentleman
John Dobson; Arkindill par Knasbrough; Husbandman
John Heelas; Harigate par Knasbrough; Carpenter
Thomas Houghton; Rathmill par Gigglewicke; Yeoman
John Cooper; Skipton; Currier
John Parker; Sheffield; Filehewer
Nichols edon; Yarm; Cooper
Jonathan Flader; Rotherham; Cordwainer
Gilbert Fox; Hackness; Cooper
Richard Salman; Harwood dale; Husbandman
William Simpson; Newton dale par Leasem; Husbandman
John Carlton; Halifax; Cloth dresser
Joseph Thistlethwaite; Dent par Sedbergh; Cordwainer
Thomas Scott; Rilston par Burnsel; Cooper
George Simpson; Harigate par Knasbrough; Yeoman
Joseph Mercer; Rilston par Burnsel; Weaver and Comber
William Sanderson; North Newburn; Husbandman
Charles Settle; Long Preston; Drover
Jeremiah Northrop; Halifax; Roper
John Tomson; Dent par Sedbergh; Yeoman
Edward Williamson; Thorn Park par Seamer; Victualler and Chapman
Robert Mitchell; Doncaster; Butcher

1743 – 7 June
York Castle
Witham Bywater; Towton par Saxon; Yeoman
Margaret Tildsley alias Margaret Cockeram; Leeds; Confectioner
Francis Trapps; Carleton; Yeoman
David Mann; Lightcliffe; Carpenter
John Pickersgill; Stanley; Yeoman
John Houltbey; Yarm; Husbandman
Robert Hird; Manchester; Butcher
John Moor; Tadcaster; Tanner
Thomas Brown; Messen, Notts; Taylor

1743 – 2 July
York Castle
Major Wilson; Leeds; Merchant

1743 – 23 July
York Castle
John Pickersgill; Stanley; Yeoman
William Swain; Hallifax; Butcher

1743 – 26 July
York Castle
William Saunderson; Northnewbald

1743 – 6 August
York Castle
William Saunderson; North Newbald; Husbandman
John Lawson; Bridlington; Shopkeeper and Chapman
John Heelas; Harrowgate par Knasbrough; Carpenter
John Parker; Sheffield; File smith
Charles Settle; Long Preston; Drover

1743 – 9 August
York Castle
John Pickersgill; Stanley par Wakefield; Yeoman

1743 – 27 August
York Castle
Robert Shepherd; Whitechapple; Carpenter

1743 – 20 September
York Castle
William White; Whitechapple, Middlesex; Cordwainer

1743 – 27 September
York Castle
Arthur Handasyd; York; Hatter

1743 – 4 October
York Castle
Simon Snuffup; Rederiff alias Rotherhith, Surrey; Caulker

1743 – 15 October
York Castle
William Schrimshire; Hallifax; Tobacconist

1743 – 8 November
York Castle
David Jones; Black wall; Mariner

1743 – 19 November
York Castle
John Heeley; Harrowgate par Knasborough; Carpenter
Major Wilson; Leeds; Merchant
David Jones; Black wall; Mariner
William Effington; Leeds; Leather Breeches maker

1743 – 26 November
York Castle
William Edwards; Leeds; Shoe maker

1743 – 3 December
York Castle
Patrick Macculin; Stepney; Mariner


________________________________________

YORK CASTLE

Insolvent Debtors from the London Gazette 1744-1797


1744 – 3 March
York Castle
Thomas Healey; Carside par Hatfield; Fellmonger


1744 – 6 March
York Castle
Thomas Healey; Carside par Hatfield; Fellmonger


1744 – 19 May
York Castle
Thomas Ham; Whitechapple, Middlesex; Cordwainer


1744 – 12 June
York Castle
Thomas Healy; Carside par Hatfield; Fellmonger


1744 – 3 July
York Castle
Thomas Rogers; York; Cordwainer


1744 – 17 July
York Castle
Robert Page; Leeds; Brazier


1744 – 14 August
York Castle
John Watts; Leeds; Tallowchandler


1744 – 23 October
York Castle
Major Wilson; Leeds; Merchant


1744 – 27 October
York Castle
John Harris; Leeds; Dealer and Chapman


1744 – 10 November
York Castle
Jacob Cleaver; Beverly; Glover


1744 – 17 November
York Castle
Jacob Levi junior; Hawker and Pedler and Hiam Simon; Hawker and Pedler; both Germans


1744 – 24 November
York Castle
John Grub; Hallifax; Grocer
William Carter; York; Brasier


1744 – 29 December
York Castle
John Blackman; Leeds; Tobacconist


1745 – 31 August
York Castle
Thomas Healey; Carside par Hatfield; Fellmonger



1748 – 28 May
York Castle
Laurence Haberdgham Halsted; Gidbourn; Husbandman
Elianor Halsted; Gisbourn; Widow
Thomas Twistleton; Settle; Tanner
David Willoughby; Covent Garden, Middlesex; Cordwainer
Jane Bothomly; North Owram par Halifax; Widow
William Browne; Knottingley; Lime Burner
Jonas Buckle; Roads Green par Rothwell; Worsted Comber
Edmund Baxter; Danby Wisk; Clerk
George Cawdry; Hallifax; Linen Draper and Hosier
Henry King; late Lowthersdale, since Barlwick; Husbandman
John Gibson; Appleton in the Street, New Malton; Husbandman
John Sled; Little Hatfield; Husbandman
Francis Whitfield; Filingdale; Carrier
Richard Hargrave; Barnards Wick; Farmer and Chapman
William Chambers; Huby par Sutton; Butcher
Francis Story; Warffell, near Ripon; Clerk
John Hargreaves; Skipton; Millwright
Timothy Worrall; Hallifax; Chandler
Robert Howard; Thorn; Mariner
William Sinclair; New Malton; Hardwareman
John Ingoe; Sedbergh; Yeoman
James Croft; Skipton; Whitesmith
William Clapham; South Owram; Clothier
Richard Wetherhead; Draughton; Husbandman
Richard Hutchinson; Upper Siclington; Husbandman
Ruben Grange; Robinhood Bay Filen Dales; Fisherman
John Ellis; Eskricke Wrays; Husbandman
Thomas Forth; Scafling in Holderness; Husbandman
Christopher Atkinson; Stockton upon Tees, Durham; Hat maker
Edward Shiars; Grinelton; Tanner
Richard Sclater; Gill par Bolton; Husbandman
Thomas Sunderland; North Owram par Hallifax; Badger
Samuel Daniel; Otteringham in Holderness; Husbandman

1748 – 28 May

York Castle
Miles Champney; Hall par Clayton in the Clasy with Frickley; Gentleman and Farmer
William Wiley; Selby; Mariner
Thomas Tattersall; Rawcliff; Mariner
Richard Ellerbeck; Newton Kime; Yeoman
John Martin; Stillington; Taylor
William Houlden; Porklington; Cordwainer
William Hutton; Pontefract; Maltster
Benjamin Chippindale; Otley; Stapler
John Hopkin; Sunk Island; Grazier
Francis Colby; North Frodingham; Blacksmith
John Cryer; Silsden par Kildwick; Tanner
Daniel Bower; par Ecclesfield; Nail Chapman
Edward Trotter; North Allerton; Gentleman
Thomas Andrew; South Cave; Yeoman
William Cawood; Grimston near York; Farmer


Edmund Whitehead; Knaresbrough Abbey; Felmonger
Humphrey Wood; Howorth par Bradford; Glazier and Plumber
Timothy Loft; Walkington; Merchant Taylor
John Webster; Kilham; Cordwainer
Thomas Jones; New Malton; Cordwainer
John Saunderson; Thirsk; Cabinet maker
Francis Thompson; Whitlin par Ecclesfield; Maltster


1748 – 31 May

York Castle
William Leavens; Idle par Coverley; Clothier
Timothy Kitchingman; Leeds; Cloth Dresser
Ruben Grainge; Robinhood Bay Filen Dales; Fisherman
George Howdell; South Milford; Yeoman
Margaret How; South Milford; Spinster
William Houlden; Pockilington; Cordwainer
Francis Colly; North Frodingham; Blacksmith


1748 – 4 June
York Castle
Gervase Coates; Whitby; Ship Carpenter
Francis Colley; North Frodingham: Blacksmith



1748 – 7 June

York Castle
Richard Hargreaves; Barnoldswick; Farmer and Chapman
Henry King; Barnoldswick; Husbandman
Lawrence Haberdgham Halsted; Gaizgell par Gisburn; Husbandman
Ellenor Halsted; Gaizgell par Gisbourn; Widow

1748 – 21 June
York Castle
William Hudson; Bawtry; Sadler

1748 – 2 August
York Castle
Edward Trosser; Northallerton; Gentleman
William Houlden; Pocklington; Cordwainer
John Ingoe; Sedbergh; Yeoman
Christopher Atkinson; Stockton on Tees, Durham; Hat maker
Samuel Daniel; Burlingham in Holderness; Husbandman
William Browne; Knottingley; Lime burner
David Bowes; Middleton Green par Ecclesfield; Nail Chapman
James Buckley; Rhodes Green par Rothwell; Worsted Comber
John Stead; Little Hatfield; Yeoman
Francis Whitfield; Robinhood Bay FylinDales; Carrier
James Cross; Skipton; White Smith
Francis Colley; North Frodingham in Holderness; Black Smith
George Howdell; Melson Lisle; par Sherburn; Farmer
Margaret Howdell; Melson Lisle; Spinster
William Wiley; Selby; Mariner
Thomas Tattersall; Rawcliff; Mariner
Richard Ellerbeck; Newton Kime; Yeoman
John Martin; Stillington; Taylor
William Hutton; Pontefract; Maltster
Benjamin Chippindale; Otley; Stapler
John Cryer; Silsden par Kildwick; Tanner
John Hopkin; Sunk Island; Farmer and Grazier
Thomas Andrew; South Cave;Yeoman
William Cawood; Grimston Smithey nar York; Farmer and Grazier
William Hudson; Bawtry; Sadler
Lawrence Haberdgham Halsted; par Gisbourn; Husbandman
Ellen Halsted; par Sedbergh; Widow
Thomas Twistleton; Settle; Tanner
David Willoughby; Covent Garden, Middlesex; Cordwainer
Jane Bothomby; North Owram par Hallifax; Widow
William Brown; Knottingley; Lime burner
James Buckley; Royads Green par Rothwell; Worsted Comber
Edund Baxter; Danby Wisk; Clerk
George Cawdry; Hallifax; Linnen draper and Hosier
Henry King; late Lowthersdale, since of Barnoldswick; Husbandman
John Gibson; Appleton in theStreet, near New Malton; Husbandman
John Sled; Little Hatfield; Husbandman
Francis Whitfield; Filing Dale; Carrier
Richard Hargreaves; Barnoldswick; Farmer and Husbandman
William Chambers; Huby par Sutton; Butcher
Francis Story; Warfell near Rippon; Clerk
John Hargreaves; Skipton; Mill wright
Timothy Worrall; Halifax; Chandler


1748 – 6 August
York
Thomas Jelison otherwise Jellison; York; Brazier
John Mann; York; Carpenter
John Carr; York; Gentleman
William Bland; St Mary’s Gate nigh the Walls, York; Butcher

1748 – 6 August

York Castle
William Sinclair; New Malton; Hardwareman
Thomas Jones; York; Cordwainer
Ruben Grange; Robinhood Bay Filen Dales; Fisherman
Richard Wetherhead; Draughton par Skipton; Husbandman
Richard Hutchinson; Upper Siclington par Thornhill; Husbandman
Richard Sclater; Gill par Bolton nigh Boland; Husbandman
Edward Shiars; Grindleton par Mitton; Tanner
Thomas Forth; Scaffling in Holderness; Husbandman
Edmund Whitehead; Knaresbrough Abbey; Felmonger
Timothy Loft; Walkington; Taylor
Timothy Kitchingman; Leeds; Cloth Dresser
John Ellis; Escrick Wrays; Husbandman
John Saunderson; Thirsk; Cabinet Maker
John Webster; Kilham; Cordwainer
Thomas Sunderland; North Owram par Hallifax; Badger
William Clapham; South Owaram par Hallifax; Clothier

1748 – 16 August
City of York
Thomas Bell; York; Cordwainer
William Ripley; York; Labourer
Abraham Dickinson; York; Victualler
Francis Ealson otherwise Edson otherwise Hedson; York; Feltmonger

1748 – 27 August
York Castle
George Howdell; Sherburn; Yeoman
Margaret Howdell; Sherburn; Spinster

1748 – 3 September
York Castle
William Jackson; Hollingthorpe par Sandall Magna; Clothier and Coalmaster
Samuel Yeadon; Manningham par Bradford; Clothier

1748 – 10 September
York Castle
Benjamin Attwood; Hull; Barber surgeon
Peter Halstad; Hallifax; Master and Mariner

1748 – 4 October
York Castle
John Armstrong; Leeds; Cordwainer
Joseph Green; Tadcaster; Labourer

1748 – 15 October
York Castle
Edmund Baxter; Danby Wisk; Clerk
William Houlden; Pocklington; Cordwainer

1748 – 22 October
York Castle
Francis Story; Warsell near Ripon; Clerk
John Gibson; Appleton in the Street near New Malton; Husbandman
Thomas Andrew; South Cave; Yeoman

1748 – 1 November
York Castle
William Cawood; Grimston Smithey, near York; Farmer and Grazier



1748 – 5 November
York Castle
Samuel Godman; Leeds; Hatter


1748 – 8 November
York Castle
Thomas Williams; York; Cloth worker



1748 – 26 November
York Castle
Samuel Godey; Sheffield; Maltster



1748 – 20 December

York Castle
William Jordan; Leeds; Cordwainer


1748 – 31 December

York Castle
Samuel Stevens; Tadcaster; Mason



1749 – 11 February
York Castle
Joseph Thornwell; Princes Square, Ratcliff Highway; Mariner



1749 – 25 February
York Castle
David Nichols; Halifax; Mariner


1749 – 28 February
York Castle
Thomas Mason; Leeds; Weaver


1749 – 7 March
York Castle
Francis Moore; Huddersfield; Blacksmith


1749 – 11 March
York Castle
Thomas Andrew; South Cave; Yeoman


1749 – 14 March

York Castle
Peter Davis; York; Cordwainer



1749 – 21 March
York Castle
John Cooper; Ripon; Husbandman



1749 – 30 May
York Castle
Thomas Stourton; Sheffield; Smith


1749 – 3 June
York Castle
Nathan Wright; Beverly; Weaver


1749 – 10 June
York Castle
Oliver Jackson; York; Taylor


1749 – 13 June
York Castle
Stephen Martin; Beverley; Butcher


1749 – 24 June
York Castle
Stephen Watson; York; Cordwainer


1749 – 27 June
York Castle
Robert Andrews; Leeds; Weaver


1749 – 1 July
York Castle
Richard Allenson; Pontefract; Barber


1749 – 4 July
York Castle
John Jones; Leeds; Weaver


1749 – 8 July
York Castle
William Truman; York; Mariner


1749 – 8 August
York Castle
Thomas Downham; Leeds; Taylor


1749 – 12 August
York Castle
William Browning; Beverley; Taylor


1749 – 22 August
York Castle
William Cawood; Grimston Smithy, York; Farmer and Grazier


1749 – 2 September

York Castle
William Cawood; Grimston Smithy, York; Farmer and Grazier


1749 – 16 September
York Castle
William Rankin; York; Shoemaker


1749 – 30 September
York Castle
William Atkinson; York; Taylor


1749 – 7 October
York Castle
Thomas Carter; Leeds; Weaver


1750 – 24 March
York Castle
Thomas Andrew; South Cave; Yeoman
William Cawood; Grimston Smithey near York; Farmer and Grasier


1755 – 27 May
York Castle
William Rannard; Thorpe par Burnsall; Husbandman
Robert Fish; fmly Settle par Giggleswick, late Hovingham; Gentleman
Richard Kirby; Grimston par Kirby Wharf; Husbandman
Stephen Hammerton; late Hellifield par Long Preston, and Giggleswick; Husbandman
William Winsor; Helwick par Bingley, and Keighley; Woolcomber
Christopher Wilkinson; late Carleton Woodside par Carleton; Linnen Weaver and Labourer
James Russell; Nether Ings par Kirby Malzeard; Husbandman
Matthew Sheard; Ovendon par Hallifax; Wool Comber and Shalloon Maker
Thomas Wilson; late Hamlet in Marygate nigh the Walls, York, and Borough Bridge par Aldborough; Waterman
John Boulton; late Elslack par Broughton, and Steeton par Kildwick; Linnen Weaver
John Guyer; fmly Beamsley, late Rowden par Guiseley; House Carpenter
William Graveley; fmly Halton par Whitechurch, late Leeds; Woolstapler
Richard Dobson; Long Lofthouse par Rothwell; Butcher
William Hattersley; Dodworth par Silkston; Husbandman
Anthony Scott; Dern Slack head Coolum Hall par Sledburn; Husbandman
Thomas Waddilove; Grassington par Linton; Husbandman
Jonathan Firth; Dewsberry Moor side par Dewsberry; Clothier and Labourer
William Spencer; Cold Conniston par Gargrave; Victualler
William Brown the Elder; Knottingley par Pontefract; Labourer
William Brown the Younger; Knottingley par Pontefract; Labourer
John Dixon; Skipton in Craven; Wool Stapler
Jonathan Kitson; Knaresborough; Flax dresser and Grocer
Jeremiah Clay; Midgley par Hallifax; Clothier
Joseph Shaw; Hall Broom par Bradfield; Gentleman
Robert Bustard; Selby; Brasier and Coppersmith
William Wood; Wetherby par Spofforth; Taylor and Chapman
Thomas Cumin; Pudsey par Calverley; Cloth dresser and Victualler
Jonathan Cockin; Honly par Almondbury; Clothier
George Hodgson; Dent par Sedburgh; Husbandman
John Brown; Kirby Malhamdale and Wigglesworth; Husbandman
Thomas Emmit; fmly Dockroyd par Keighley, late Highpole par Kildwick; Weaver
John Sugdon; Bowling par Bradford; Clothier
Edmund Baxter; fmly Kirkhaugh, Northumberland, late Danby Wisk; Clerk
William Ripley the Elder; Easyt Ayton par Seamer in Pickering Lythe; Husbandman
John Sharrow; New Thirsk; Cordwainer and Chapman
Christopher Dawson; Sutton Pen par Masham, and Studley; Husbandman
Henry Bird; Bransby and Kirby moor side; Clerk
William Marshall; Pickering in Pickering Lythe, and Sinington; Husbandman
William Gell; late Allerthorp par Pocklington, and late Barnby moor; Husbandman
John Johnston; Bridlington Key par Bridlington; Mariner
David Witty; Beverley; Victualler
Thomas Elliott; Walkington; Grocer and Chapman
William Smallwood; York; eruke Maker and Innholder
James Tasker; York; Coal Merchant and Chapman

1755 – 21 June
York Castle
Ann Green; Doncaster; Widow
Isabella Copley; Tickhill; Widow


1755 – 21 June
York Castle
Thomas Whitwham; fmly Wrexham, late Hallifax; Carrier


1755 – 30 August
York Castle
Miles Champney; fmly Wolton Hall par Sandal, late Clayton cum Frickley; Farmer



1755 – 20 September
York Castle
Ann Green; Doncaster; Widow
Isabella Copley; Tickill; Widow


1755 – 27 September
York Castle
William Gell; fmly Allerthorp par Pocklington, late Barnby Moor; Husbandman
John Johnston; Bridlington Key par Bridlington; Mariner
David Witty; Beverley; Victualler
William Smallwood; York; Peruke maker and Innholder
James Tasker; York; Coal Merchant and Chapman



1755 – 30 September
York Castle
Jonathan Cockin; Honly par Almondbury; Clothier



1755 – 15 November
York Castle
William Beaumont; Pontefract; Gentleman



1755 – 20 December
York Castle
William Major; Doncaster; Baker
Thomas Emmot; fmly Dockroyde par Keighley, late High Pole par Kilnwicke; Worsted Weaver


1756 – 22 June
York Castle
David Jacob; fmly Shoemaker Row near Aldgate, London, late Wakefield; Petty Chapman


1761 – 7 April

Castle of York
Miles Champney; Clayton in Clay cum Frickley; Yeoman
William Moss; Leeds; Butcher
Thomas Snow; Leeds; Grocer
John Barwick; Borrough Bridge; Farrier and Innkeeper
Jeremiah Marshall; Rawden par of Guiseley; Salter
Thomas Beckitt; Carr croft par of Owston; Yeoman
Jonathan Wroe; Moor-house par of Hutton Pagnall; Cordwainer
Charles Rockett; Sheffield; Breeches maker
Ann Clark, Spinster; Leeds; Shopkeeper
Mary Oates; Paitley bridge; Spinster
William Graveley; fmly Haughton, late Leeds; Woolstapler
Christopher Dibb; Shipley; Innkeeper and Carrier
Matthew Knappey; Barlby; Yeoman

1761 – 14 April
York Castle
Henry Carr; fmly Pickering Lyth, late Egton; Officer in Excise

1761 – 18 April
York Castle
John Copley; fmly Haworth, late Bradford; Corn Milner
Giles Clayton; Mitton; Husbandman
John Carradass; fmly Moor Town par Leeds, late Otley; Chapman
Thomas Beckett; Carr Croft par Oulton; Yeoman

1761 – 12 May
York Castle
Mary Oates, otherwise Roginson, otherwise Rogerson; Paitley Bridge; Spinster

1761 – 23 May
Castle of York
William Cockerham; Leeds; Clothier and Woolstapler
Samuel Wood; Beeston, Leeds; Farmer

1761 – 30 June
York Castle
George Miles Champney Daleman; Clayton in Clay cum Frickley; Farmer

1765 – 25 June
York Castle
Thomas Grainge; fmly Hecks, late Boothwaite par Kirkby Malzard; Husbandman
Miles Champney; Clayton in Clay cum Frickley; Yeoman
William Ward; fmly Rivaulx par Hemsley Blakey moor, late Hemsley Blakey moor; Stay maker
Robert Cowper; fmly Wheldrake, late South Elmsall; Miller
John White; Leeds; Cloth worker
John Habbersham; fmly North Cave, late Beverley; Dyer
Robert Dixon; fmly Acomb, afterwards Arkendale par Knaresborough, late Leeds; Husbandman
Thomas Oliver; fmly Nursaw house par Burnsall, late Riggs par Kirkby Malzard; Drover
Thomas Aveson; fmly Beverley, late Low Bishopside; Linen Weaver
John Habbergham; fmly Northland, late Sowerby par Halifax; Woolcomber and Weaver
Thomas Carrick; fmly Swine, late Ellerby par Swine; Husbandman
Richard Shaw; fmly Blackhouse par Slaidburne; Husbandman
David Tate; fmly Kingston upon Hull, late Burlington; Butcher
John Loemer; fmly Durham, Kingston upon Hull; Mustard Dealer
George Hurd; Catan; Butcher
Matthew Laund; fmly Edgton, late Whitby; Mariner
Mary Robinson, widow; fmly East Rounton par Hutton Rudby, late Yarm; Milliner and Grocer
Ruth Reynolds, widow; Ovenden par Halifax; Shalloon Weaver
William Potts; fmly Cotham par Kirk Leatham, late Redcarr par Mask; House Carpenter
William Bowser; fmly New Mills par Mask, late Saltburn par Brotton; Miller

1765 – 2 July
York Castle
Thomas Aveson; fmly Bewerley, not Beverley as former notice, late Low Bishopside par Ripon; Linnen Weaver

1769 – 30 May

York Castle
John Pollard; fmly Stubbs Hill, late Doncaster; Innholder
James Wilkinson; Skern; Farmer
George Pearson; fmly Heck, late Carlton; Farrier
Benjamin Cook; Fmly Fishlake, late Sheffield; Badger and Mealman
Samuel Appleyard; fmly Mount Sorrel, Leics, late Halifax; Huckster and Woolcomber
John Camm; Sheffield; Cutler
Thomas Jackson; fmly Hadfield, late Ellerby; Farmer
William Taylor; Baildon; Clothier
Arthur Hully; fmly Haslehurst, Lancs, late Brimmy Croft in Saddleworth; Clothier
Thomas Hartley; Sheffield; Cutler
Peter Woodrup; fmly Hearfield, late Ragill alias Ragill House; Farmer
William Roberts; Storris; Linnen weaver
Alice Palliser, widow; South Kilvington; Farmer
James Morland; fmly Spennithorpe, late Constasble Burton; Farmer
Henry Gledhill; fmly South Owram, late Halifax; Cloth dresser
John Lobley; fmly Ovenden, late Bradford; Badger
John Mann; fmly Long Town, Cumberland, lateHelmsley Blackamoor; Officer in His Majesty’s Customs
Thomas Scatcherd; fmly Leeds, late Marygate, York; Cloth dresser
Richard West; fmly Bugthorp, late Bishop Wilton; Taylor

1769 – 6 June
York Castle
Thomas Walton; Cross Stone, York; Weaver
Hugh Hemsworth, Esq: Cawood; Mariner
John Taylor; fmly Otla, late London; Gunsmith and Whitesmith
George Bolton; fmly Burton Pudsey, late Tundall; Shepherd
William Trattles; Ked Carr; Fisherman
William Bowes; Ked Carr; Fisherman
William Wood; Bishop Wilton; Farmer
Christopher Wells; Cowburn; Farmer
Joseph Barker; Clifton; Gardener
Jane Barker, wife of Joseph Barker; Clifton; Gardener
Levi Simpson; fmly Flatham, late Grassington; Cooper

1769 – 10 June
York Castle
William Roberds, otherwise Roberts; Storris; Linnen weaver
John Cann; Sheffield; Cutler
John Lobley; fmly Ovenden, late Bradford; Badger1769 – 10 June
York Castle
John Ibbotson; fmly Bradshaw, late Mountpellin, Ovenden; Woostapler

1769 – 4 July

York Castle
Horsfall Murgatroyd; Bingley; Shalloon maker


1769 – 9 December
York Castle
Joshua Metcalf; Hunslet par Leeds; Clothier, Dealer and Chapman



1772 – 26 May
York Castle
James Heald; Rotherham; Dealer and Chapman
Matthew Atkinson; dfmly Bradford, late Rilston; Mercer and Woollendraper
David Sanderson; fmly Trenholm, late Hutton Rudby; Yeoman
John Hodgson; Yarm;Weaver and Flaxdresser
John Dugdale; fmly Rilston, late Sowerby, Halifax; Innholder
James Wilkinson; Skern;Farmer
Mary Sanderson: fmly Hutton Rudby, late Ingleby Manor; Widow
Richard Clark; fmly London, late New Malton; Mariner
John Loft; Walkington; Taylor and Draper
George Halstead; fmly Hougham in Errinden, late Mankinholes in Langfield; Weaver
William Snidall; Sheffield;Cutler
Thomas Ellis; fmly Reedness, late Elvington; Farmer
Joseph Hasletyne; fmly Kettlewell, late Starbotton; Drover
Peter Leach; fmly Cottingley, late Howorth; Carpenter
Valentine Knowles; fmly Withins in Errinden, late Mankingholes in Langfield; Stuffmaker
Robert Champley; Thornton cum Farmanby; Yeoman
James Joswey; Whitby; Carpenter and Cheesemonger
Issac Marwood; fmly Sunderland, late Whitby; Mariner
Samuel Senioer; Morley; Woollen Cloth maker
George Roper; Richmond; Gardener
Hart Jacobs; fmly Throgmorton Street, late Ayliffe Street, London; Dealer and Chapman
Samuel Jessop; fmly Rufforth, late Whitby; Miller
Emanuel Webster; Stillington; Cabinet maker
William Greenfield; fmly Scalby, late Cloughton; Farmer
Thomas Metcalfe; fmly Saltfleetby, Lincs, late Clayworth, Notts; Drover
John Coplay; Skipwith; Carpenter
Mary Wright; Brightside Byerley par Sheffield; Widow
William Morley; Sheriff Hutton; Blacksmith
Thomas Hunt; Sheffield; Cheesemonger
Ann Alkroft; fmly Gateforth, near Worksop, late Sheffield; Cheesemonger
Margaret May; fmly Old Fish street, London, late Doncaster; Milliner
James Thorp; fmly Burton Constable, late Garton in Holderness; Gentleman
David Crossley; fmly Cunningley Woodside, late Cunningley; Husbandman
William Freer; fmly Wetwang, late Tibthorpe; Shepherd
Richard Jackson; fmly Hansworth, late Hansworth Woodhouse; Husbandman
Thomas Dixon; fmly York, late Pocklington; Breeches maker and Glover
Edward Steel; Sheffield; Cutler
John Firth; fmly Silkstone, late Sheffield; Carpenter
Joseph Rushworth; fmly Cockleach par Colne, late Haworth; Woolcomber
Edward Scott; fmly Burnall Bank, late Halifax; Weaver and Comber
Nicholas Eden; Yarm; Cooper
Richard Bowes; Redcar; Fisherman
Joseph Hanes; Hackness; Shopkeeper
Thomas Coniston; fmly Coniston, late Preston in Holderness; Gelder
Zachariah Hammond; Skelton near Gisbrough; Mason
John Dunning; fmly East Tanfield, late Halifax; HUsbandman



1772 – 9 June
York Caste
John Maynard; fmly Wass, late Swainby par Whorlton; Basket maker
James Whitlamb; fmly Rout, Linc, late Levell par Thorn; Husbandman


1772 – 13 June
York Castle
Robert Mitchinson; Garton in Holderness; Yeoman


1772 – 11 July
York Castle
Isaac Crowther; fmly Morley, afterwards Cheapside, London, late Calais, France; Dealer and Chapman

1772 – 1 September
York Castle
Joseph Hasletyne; fmly Kettlewell, late Starbottom; Drover

1774 – 26 July
York Castle
John Parry; fmly Benton, late Skipton; Clerk

1774 – 30 July
York Castle
Richard Ward; fmly Oustwick, late Patrington; Linen Weaver
Richard Nicholson; Byland Abbey; Bleacher

1774 – 3 September
York Castle
William Wood; fmly Stillington, late East Hearlsey; Shoemaker

1774 – 10 September
York Castle
George Harland; fmly Barnby par Leake, late Holin hill par Coxwold; Taylor
Thomas Cockerill; North Burton; Yeoman
Susannah Smith; North Barton; Spinster

1774 – 24 September
York Castle
Henry Houseman; fmly Stillington, late Minikin; Yeoman

1774 – 31 December
York Castle
Thomas Barlow; Rotherham; Yeoman

1776 – 25 June
York Castle
John Appleyard; fmly Kirk Ella, late Cottingham; Butcher
John Tullach; Whitby; Mariner
Isaac Brabs; fmly Drax, late Howden; Butcher and Husbandman
John Wade; fmly Bulmer, late Pickering; Brickmaker
Alexander King; fmly Rawcliffe, late Howden; Hawker and Pedlar
Benjamin Scarf; Hunslet par Leeds; Stuff maker
Hugh King; fmly Knaresborough, late Thirsk; Dealer and Chapman
Richard Day; Stokesley; Linen weaver and Flax dresser
Robert Bolton; Boltby par Filikirk; Linen weaver and Flax dresser
Mary Sanderson; fmly Hutton Rudby, late Ingleby Manor par Ingleby; Widow
Robert Eayre; fmly Durham, late Ripon; Baker
Thomas Brewster; Pickering; Staymaker
John Oldfield; North Owram par Halifax; Shalloon maker
John Shaw; Bradford; Breches maker
Anthony Nelson; Garsdale; Woolstapler
William Barker; fmly Stainsfield Hall par Halifax, late Smith Mills par Royston; Miller
Thomas Benson; fmly Stainforth, late Thorne; Butcher
William Pickles; fmly Underbank, late Beanhole head, Stainsfield; Stuffmaker
Jonas Whitaker; Gouge weel par Bingley; Woolcomber and Weaver
John Bownas; fmly Leeds, late Hunslet; Cordwainer
Samuel Holdsworth; Sowerby par Halifax; Badger
William Thornton; Odle par Calverley; Clothier
Thomas Wiley; Selby; Pattenmaker
James England; fmly Brodsworth, late Moorhouse par Hutton Pagnell; Farmer and Hawker
Joseph Parkeson; fmly Skipton, late Reddings par Long Preston; Farmer
Thomas Bentham; Bentham; Husbandman
Edward Yates; fmly Half Hole par Bradford, late Hunehill Bank par Penniston; Clothier
Mary Belk, Widow; fmly Worksop, (wife of Henry Belk, Capenter and Joiner), late Doncaster; Innkeeper
Agnes Atkinson; fmly Britliff, Lancs, late Steeton par Kildwick; Spinster
Hannah Fletcher, fmly Hannah Mercer, wife of Robert Mercer, late of Sheffield, Blacksmith, afterwards his widow; now wife of James Fletcher of Sheffield, Plaisterer
Sarah Benington; fmly Skircoat green par Skircoates, late Halifax; Widow
William Pomphret; fmly Ellerker par Brantingham, late Gilberdike par Eastrington; Innholder
George Wiilison; fmly Slingsby, late Pocklington; Joiner
John Lock; fmly Cloth fair, London, late Beverley; Taylor
William Thompson; fmly Strensall, late Riccall; Butcher
James Brabs; Bubwith; Farmer
William Coate; fmly Little Driffield, late Bessenby; Taylor
Mary Johnson, widow; fmly Ousdale house par Aldbrough, late Aldbrough; Ale house keeper
Richard Wise; fmly Halton, late Storris; Labourer
Miles Mason; Dent par Sedburgh; Husbandman
Henry Weatherill; Atwicke; Farmer
Richard Outwin; Hatfield; Innkeeper
Thomas Gray; Wicker par Sheffield; Innkeeper
Jonadab Greaves; Sheffield; Cutler
Richard Clark; Crowness par Greysthorpe; Husbandman
Thomas Close; fmly Whiyeside, late Helay par Grinton; Mason
John Thompson; Howden; Cordwainer

1776 – 29 June

York Castle
William Smith; fmly Bentham, late Skipton; Butcher
William Moss; Leeds; Butcher

1776 – 2 July
York Castle
Abraham Bateson; Leeds; Victualler

1776 – 17 August
York Castle
Isaac Brabs; fmly Drax, late Howden; Butcher and Husbandman
John Wade; fmly Bulmer, late Pickering; Brickmaker

1776 – 7 September

York Castle
Thomas Bentham; fmly Bentham, late … Hill; Husbandman

1778 – 30 June
York Castle
William Dalton; fmly Preston in Holderness, late Rotterdam, Holland; Farmer

1778 – 4 July
York Castle
John Hooker; fmly Fishergate par St Lawrence without Walmgate Bar, York, late York; Butter and Bacon factor
Samuel Webb; fmly Frickley Hall par Clayton, late Sheffield; Yeoman
Robert Smith; fmly Newsome, late Scholes par Keighley; Stuff weaver
Joshua Kenworthy the Younger; Scameden par Huddersfield; Clothier
Peter Johnson; Cawood; Sadler and Collar maker
Richard Thomas; Wadsworth par Halifax; Stuff weaver
Allan Ridehalgh; Barnoldswick; Woolcomber
John Whiley; fmly Turnfleet par Bramwith, late Cantley; Miller
John Whitaker; fmly Baildon; Shopkeeper; late Idle par Calverly; Farmer
John Priddek; fmly Carleton in Cleveland, late Rocliffe; Ship builder
Elizabeth Ellis; Sheffield Park par Sheffield; Shopkeeper
John Hopkins; Bradford; Worstead man
Anthony Huddlestone; fmly Kirby Lonsdale, late Drax; Maltster
William Nixon; fmly Knack mills par Little Ouseburn, late Hitenham par Sheriff Hutton; Miller
Thomas Fawdington; Tollerton; Ale house keeper and Farmer
Frank Bowes the Elder; fmly Kirby Moorside, late Edstone; Ale house keeper
William Tate; fmly Silpho par Hackness, late Lockton par Middleton; Farmer
William Kilvington; fmly Yafforth, late Upsall; Farmer
Matthias Brunton; fmly Yar; Dyer; late Eaglescliffe, Bishoprick of Durham; Labourer
Peter Bell; Appleton upon Wisk; Linen weaver
Robert Baker; Melsonby; Blacksmith and Ale house keeper
John Souley; Kirby Moorside; Taylor
Thomas Simpson; fmly Sutton under Whitsuncliffe par Filiskirk; Farmer; late Thirsk; Labourer
Thomas Hardbattle; fmly Kilwick, late Lund; Taylor
Robert Darley; fmly Benington, late West Hudleston; Farmer
Thomas Hardy; Bridlington; Maltster
John Harrison; Howden; Stay maker, woollen draper amd Mercer
Ann Cooper; fmly Hull, late Scarborough; Serving Woman
John Laughton; fmly Rawmarsh, late Conisbrough; Shopkeeper
Benjamin Kay; Hoyland; Cordwainer
Richard Watson the Younger; Mickley; Woolstapler
William Thomas; fmly Halifax; Shakmaker; late Liverpool; Victualler
Jonas Whittaker; Googe Well par Bingley; Woolcomber
William Swann; Wetherby; Shopkeeper and Farmer
William Midgley; fmly Morley par Batley, late West Ardsley; Maltster and Farmer
Thomas Wadsworth; fmly Monk Fryston, late South Milford; Labourer
Mark Dawson; fmly Whixley, late Green Hammerton; Farmer
Thomas Hobson; Leeds; Grocer
Thomas Parker; fmly Oldswimford, Worcs, late Ecclesfield; Ironmonger

1778 – 15 September
York Castle
William Exley; Rawden; Baker and Alehouse keeper

1781 – 1 September
York Castle
Matthew Pawson; Low Harrogate par Pannell; Innkeeper
Knight Spencer; fmly Halifax, late Copley Hill, Skircoate par Halifax; Cloth dresser
James Fenton; fmly Brotherton, late Leeds; Keelman
Joseph Bentley; fmly Horsforth, late Askwith par Weston; Farmer
John Hopwood; fmly Thorne, late Rawcliff; Farmer
Eneas Bottomly; Stainland par Haslifax; Clothier
Elizabeth Asken; Balm Croft par Snaith; Widow and Farmer
John Hey; fmly Shawcroft, late Woodend, Wadsworth par Halifax; Stuff maker
Robert Wise; fmly Allonby, Cumberland, late Settle; Dealer
John Walton; fmly Hedge Hay Green, late Benthead, Heptonstall; Stuff maker
John Box; fmly Pollington, late Rawcliff; Mercer and Chandler
John Tatham; fmly Old Town, late Lingbob, Heptonstall; Stuff weaver
William Eyre; fmly Arksey; Husbandman; late Doncaster; Innholder
John Bonell; Pontefract; Currier
John Lambert; fmly Lincoln, late Holbeck; Joiner and Carpenter
Thomas Akeroyd; Halifax; Innkeeper
Thomas Sutcliffe, fmly Wadsworth, late Hollins in Heptonstall par Halifax; Stuff maker
William Darnbridge; Wakefield; Staymaker and Innkeeper
John Peace; fmly Little Empsal, late South Kirby; Farmer
John Forrest; fmly Norwood near Otley, late Fawwether par Bingley; Stirrup maker
Samuel Moore; Whitgift; Bricklayer
Mary Sanderson; fmly Leeds, late Bradford; Wsidow and Shopkeeper
Thomas Norman; fmly Tickhill, Innkeeper; late Doncaster; Labourer
Richard Turner; Wooldale near Holmfirth; Clothier
Samuel Robinson; fmly Laughton, late Sheffield; Labourer
Joseph Horn; Kirkheaton near Huddersfield; Labourer
Henry Horsfall the Younger; Callas in Erringden; Stuffmaker
John Gibson; Rawcliff near Howden; Staymaker and Shopkeeper
William Pashley; Bolton upon Dearne; Ropemaker
Thomas Raper; fmly Pannell, late Beckwithshaw; Labourer
Robert Pickels; fmly Addingham, late Crossmoor par Kildwick; Shalloon weaver
Bryan Haigh; fmly Halifax, late Ovenden; Dyer
Lawrence Boothman; fmlyCha.burn par Clitheroe, Butcher; late Holden par Bolton by Bolland; Farmer
Thomas Tunstill; fmly Forth Moor, Durham, late Highstreet House; Farmer
Robert Sutherland; fmly London, late Thirsk; late Lieutenant in the 3rd Battalion of the 60th Regiment
Elizabeth Bell; Raskelf near Easingwold; Spinster
Christopher Wilson; New Malton; Whitesmith
Mary Naylor; Bedall; Widow
Richard Judson; fmly Ampleforth par Oswaldkirk, Farmer; late Kirkby Moorside; Innholder
Thomas Wilson; fmly Hackness, Mercer and Draper; late Scawby; Labourer
George Gale; fmly Scruton, late Exelby near Bedal; Yeoman
Dorothy Cueit; Northallerton; Single Woman
William Downs; Walkington; Yeoman
Samuel Hobson; Beverley; Butcher
Thomas Yeoman; fmly Storthwaite, late Beilby near Pocklington; Farmer
Matthew Williamson; Fridaythorpe; Innkeeper and Farmer
Thomas Fourby; Skipwith; Farmer
Robert Harker; fmly Welton, late Cottingham; Butcher

1781 – 8 September
York Castle
George Sigsworth; Ankness, near Kirbymoorside; Farmer


1794 – 8 July

York Castle
William Chaplin; Beverley; Butcher
Mark Hutchinson; Bugthorpe; Yeoman
Roger Goston; Atwick otherwise Attenwick; Yeoman
Francis Harker; Stockton upon Tees, Durham; Whitesmith
William Moody; Northallerton; Cordwainer
Robert Wilberfoss; Minories, London; Linen draper
John Braithwaite; Malton; Brickmaker
George Peirson; Middleton; Taylor
Joseph Raine; fmly Startforth late Ravensworth; Farmer
Robert Lyons; Hayton; Butcher
Samuel Midg;ey; Welburn; Ale Draper
Matthew Taylor; Sheffield; Victualler and Breeches maker
John Parkin; fdmly Little London, Derbys late Sheffield; Whitesmith
George Miller; Sheffield; Hat Manufacturer
William Fox; Sheffield; Yeoman
John Barton; Selby; Labourer
James Kewnworthy; Standige; Clothier
Richard Midgley; Keighley; Weaver
John Beaver; Thurlston; Yeoman
Jonas Hinchcliffe; Pennistone; Yeoman
John Dyson; Spark Hill, Longwood; Clothier
Joshua Hindle the younger; Hemsworth; Threadmaker
Ellis Chew the Younger; Northowram; Taylor
Isaac Wilson; Pudsey; Farmer
Thomas Mason; Bawtry; Watchmaker
William Rayson; fmly Watton late Earby; Miller
John Kayley; Grindleton; Maltster
Roger Hartley; Honlith; Cotton spinner
John Flather; Barnsley; Cordwainer
Sarah Weddall; fmly Leeds lateWakefield; Widow
William Crowther; fmly Denby late Overden; Surgeon
Benjamin Brown; Ecclesfield; Stonemason


1794 – 19 July
York Castle
John Roebuck; Shepley par Kirk Burton; Clothier


1794 – 20 September
York Castle
Francis Harker; fmly Stockton upon Tees, Durham late Ripon; Whitesmith and Iron founder

1794 - 14 October
York Castle
Thomas Porter; Great Driffield; Dealer in Coals


1797 – 12 August
York Castle
Christopher Wetherherd; fmly Halifax, late New Miller Dam, near Wakefield; Merchant
John Simpson; Holbeck par Leeds; Clothier
Richard Richardson; Rillington; Farmer and Innholder
Thomas Barker; fmly Pontefract, late Sheffield; Wire worker
Thomas Hague; Sheffield; Cutler
Abraham Wignal; Settle; Innkeeper and Carrier
James Taylor; Sowerby Street,near Halifax; Butcher
William Howson; fmly Tickhill, late Stainton; Farmer
Richard Bark; fmly Halifax, late Ovenden; Butcher
George Molineux; fmly Preston, Lancs, Cheesmonger, late Wakefield; Corn dealer and Baker
David Binns; Keighley; Woolcomber
David Sheard; Hopton par Mirfield; Corn Dealer
William Woollin; Sheffield; Butcher and Innholder
Samuel Wilson; Little Ruston otherwise Rusten Parve near Driffield; Farmer
Thomas Constantine; fmly Warrington, Lancs, late Kappenden; Sadler


1797 – 15 August
York Castle
John Ross; Swine in Holderness; Butcher
Frederick August Ludowig Buchholtz De Salis; fmly Carlton Rede, Norfolk, late Sheffield; Gentleman
John Timms; Sheffield; Baker
Jonas Holmes; Hepworth par Kirk Burton; Clothier
William Roberts; Eccleshill; Clothier
Joseph Towison; Morley; House carpenter
Roger Langdale; fmly Ripon, late Wetherby; Waiter
Thomas Backhouse; Helmsley Blackmoor; Master in HM Royal Navy
Chartlotte Goston; fmly Scarbrough, late New Malton; Widow
Benjamin Hill; Thorne; Cornfactor
William Featherstone; fmly Danby, late Pickering; Farmer



1797 – 29 August
York Castle
John Holmes; Holbrook par Thornton; Corn dealer
Samuel Adamson; Mexbrough; Farmer



1797 – 19 September
York Castle
Samuel Wilson; Little Ruston. Otherwise Ruston Parva; Farmer
Christopher Wetherhead; fmly Halifax, late New Miller Dam near Wakefield; Merchant
John Simpson; Holbeck par Leeds; Clothier
Richard Richardson; Rillington; Farmer and Innholder
Thomas Barker; fmly Pontefract, late Sheffield; Wire worker

#3

Re: York Gaols - Insolvent Debtors 1712-1797
________________________________________
YORK Gaols other than the Castle

Insolvent Debtors from the London Gazette



OUSEBRIDGE, YORK


1712 – 17 June
Ousebridge, York
Thomas Parker

1712 – 17 June
Ousebridge, York
Thomas Parker

1712 – 19 June
Ousebridge, York
William Beckwith
William Blyth
John Harrison
Abraham Wignal; Settle; Innkeeper and Carrier
James Taylor; Sowerby street near Halifax; Butcher
William Howson; fmly Tickhill, late Stainton; Farmer
Richard Bark; fmly Halifax, late Ovenden; Butcher
George Molineux; fmly Preston, Lancs, lateWakefield; Corn dealer and Baker
Thomas Braithwaite; Rothwell; Butcher
David Binns; Keighley; Wool comber
David Sheard; Hopton par Mirfield; Corn dealer
William Woollin; Sheffield; Butcher and Innholder
Thomas Constantine; fmly Warrington, Lancs, late Ripponden; Sadler
John Holmes; Kerlbrook par Thornton; Corn dealer
Frederick August Ludowig Buchholst de Dalis; fmly Carlton Rode, Norfolk, late Sheffield; Gentleman
Matthew Walker; fmly Middop Stones near Penniscar; Miller
Benjamin Hill; Thorne; Cornfactor
Thomas Backhouse; Helmsley Blackmoor; Master in HM Royal Navy
Charlotte Gorton; fmly Scarbrough, late New Malton; Widow
John Ross; Swine in Holderness; Butcher
William Roberts; Eccleshill; Clothier
Roger Langdale; fmly Ripon, late Wetherby; Waiter
Joseph Towlson; Morley; House carpenter
Jonas Holmes; Hepworth par Kirkburton; Clothier
John Timm; Sheffield; Baker

1712 – 24 June
Ousebridge, York
William Kilmiston
Robert White
Edward Bateman
Jacob Lealand
John Walker jun
William Smith

Richard Williamson
Abraham Markham
Cornelius Humhres

1712 – 28 June
Ousebridge, York
Christopher Stather
Elizabeth Johnson
George Cook
John Taylor
Cornelius Kirby
John Elliott
Thomas Stockdale
Christopher Smith
Thomas Sowerby
George Lee

1712 – 1 July
Ousebridge, York
William Rousby
Michael Bentley
Joseph Albey
Narthan Hawkins
John Walker
Richard Jefferies
John Clarke
Henry Besforth
Henry Robinson
James Shepherd

1712 – 5 July
Ousebridge, York
Samuel Gilbertson
John Jones
John Bell
Edward Hinchliff
Elizabeth Lee
Anne Lambert
Robert Tunstall
Henry Topham
Benjamin Lee
Thomas Kirk
John Walker
Francis Wynne
Chris Watkins
William Killington
Henry Simpson
Thomas Watson
Charles Wilkinson
John Wharton
Samuel Hardy

1712 – 2 September
Ousebridge, York
George Watson
Ralph Watson
Godfrey Haxby

1712 – 13 December
Ousebridge, York
Francis Megson

1713 – 7 March
Ousebridge, York
Thomas Kirk

1713 – 14 March

Ousebridge, York
William Knapton
John Walker
Francis Megson
Edward Hinchcliffe


1720 – 27 August
Owzebridge, York
Thomas Caywood; Bishopthorpe; Carpenter
George Hawton; York; Labourer
Richard Hawkesworth; York; Gent
George Lodge; York; Grocer
James Burton; York; Bricklayer
Benjamin Jackson; Catterton; Yeoman
Mercy Carter; York; Widow
Robert Pickering; York; Heckler
Leonard Gell; York; Armourer
Anne Hardy; York; Widow
Robert White; Helaugh; Yeoman
John Leatham; Catterton; Yeoman
Edmund Clarke; York; Taylor
Acquilla Turton; York; Coach maker
John Hall; York; Coal measurer
Anthony Preston; York; Fruiterer
Will Gill; Marston; Yeoman
Edmund Scott; Mariner
John Wardman; Dringhouses; Yeoman
John Creakall; Hustler
Thomas Marlin; Clifton; Yeoman
George Temple; York; Translator
John Wharton; York; Taylor
James Pickering; York; Taylor
John Binns; York; Bookbinder


William Heslington; York; Taylor
John Prince; York; Taylor
Stephen Thompson; York; Gardener

1720 – 3 September
Owzebridge, York
Thomas Caywood; Bishopthorpe; Carpenter
George Hawton; York; Tallow chandler
Richard Hawkesworth; York; Gent
George Lodge; York; Grocer
James Burton; Shipton; Husbandman
Benjamin Jackson; Catterton; Yeoman
Mercy Carter; York; Widow
Robert Pickering; York; Heckler
Leonard Gell; York; Armonger
Anne Hardy; York; Widow
Robert White; Helaugh; Yeoman
John Leatham; Catterton; Yeoman
Edmund Clarke; York; Taylor
Acquilla Preston; York ; Coach maker
John Hall; York; Coal measurer
Anthony Preston; York; Fruiterer
William Gill; York; Yeoman
Edmund Scott; York; Mariner
John Wardman; Dringhouses; Yeoman

1720 – 20 December
Owzebridge, York
Richard Hawkesworth; Cattill; Gent
Leonard Gell; York; Sword Cuttler
John Wharton; York; Merchant Taylor
Benjamin Jackson; Catterton; Yeoman
Thomas Marlin; Clifton; Yeoman
John Wardman; Street Houses; Victualler
John Laytham; Catterton; Yeoman
John Elliott; York; Mariner
Aquilla Turton; York; Joiner

1725 – 21 August
Owzebridge, York
Catharine Jarvas; York; Widow
Francis Appleton: Stockton, Yorks; Yeoman
William Thomson; York; Yeoman
Edmund Scott; York; Waterman
Elizabeth Long; York; Widow
Catharine Kay; York; Spinster
Robert White; Healaugh; Yeoman
Benjamin Jackson; Catterton; Yeoman

1725 – 6 November
Ouzebridge, York
William Thompson; York; Yeoman
Catherine Kay; York; Spinster
Robert White; Healeigh, Ainsty of York
Francis Appleton; Stockton, Yorks

1729 – 7 June
Ousebridge, York
Robert Lynwood; Antigua; Merchant
James Grimes; St Margaret’s, Walmgate, York; Cooper
Elizabeth Streaker; All Saints North Street, York; Chapwoman
John Singleton; St Mary’s Castlegate, York; Gent
George Haughton; St Mary’s Castlegate, York; Tallow chandler
Francis Ingram; St Crux Fossgate, York; Dyer
Nicholas Morley; St Bellfryers, Lop lane, York; Taylor
John Pickering; St Maries Water Lane, York; Labourer
Thomas Mason; St Trinity Petergate, York; Cook
Thomas Maude; Long Marston; Gardnier
John Noble; Pickering; Mariner
Christopher Leake; Heworth; Butcher
John Harry Richardson; St James’, Westminster; Gent

1729 – 7 June
Owsebridge, York
Henry Cartwright; Acaster, York; Yeoman
James Foster; St John Delpike, York; Cooper
Lt Henry Gayer; St Hellens, York
John Garbut; St Michael’s, York; Mariner
James Grimes; St Margaret’s, York; Cooper
George Horsman; St Martin’s, York; Currier
Francis Ingram; St Crux, York; Dyer
Elizabeth Kingstone; Broughton par Thornaby; Spinster
Robert Linwood; Antegos; Merchant
Thomas Mayson; St Trinity’s, York; Cook
Thomas Maud; Long Marston; Gardiner
Nicholas Morley; St Belfrey;s, York; Taylor
John Harvey Richardson; St James’, Westminster, now St Christ’s , York
Elizabeth Straker; All Saints, North Street, York; Widow and Chapwoman
Frances Stona; Kettlewell; Widow
William Randwatson; St Michael’s, York
William Widdowes; St John’s, York; Grocer
John Pickringe; St Mary’s, York; Labourer
John Noble; Pickringe; Mariner
Thomas Thwaites; St Belfrey’s, York; Innholder
George Collyer; St John’s, York; Dyer
William Lund; St Belfrey’s, York; Confectioner

1729 – 28 June
Ouzebridge, York
John Harvey Richardson; York; Gent

1729 – 13 December
Owsebridge, York
Lt Henry Gayer; St Hellens, York
James Foster; St John Delpike, York; Cooper
Jane Brown; Bellfryes, York; Spinster and Milliner

1730 – 28 February
Owzebridge, York
Lt. Henry Gayer; St Hellens, York;
Bryon Benson; York; Baker

1730 – 8 December
Owsebridge, York
James Foster; St John Delpike, York; Cooper

1737 – 3 September
Ouzebridge, York
James Carre; York; Gentleman

1737 – 10 September
Ouzebridge, York
James Carre; York; Gentleman

1737 – 27 September
Ouzebridge, York
Abraham Wray; York; Cordwainer

1737 – 4 October
Ouzebridge, York
Abraham Day; York; Cordwainer

1737 – 11 October
Ouzebridge, York
Abraham Day; York; Wheeler

1737 – 19 November
Owsebridge, York
Arthur Allen; York; Mariner

1737 – 22 November
Owsebridge, York
John Potter; York; Mariner

1737 – 10 December
Ouzebridge, York
William Appleby; York; Cordwainer
Phillip House; York; Mariner

1737 – 31 December
Ouzebridge, York
David Harvey; York; Mariner

1738 – 7 January
Ouzebridge, York
William Appleby; York; Mariner

1738 – 21 January
Ouzebridge, York
William Crosland; York; Mariner

1738 – 28 January
Ouzebridge, York
Tobias Norman; York; Mariner

1738 – 31 January
Ouzebridge, York
Thomas Watson; York; Mariner

1738 – 7 February
Ouzebridge, York
Thomas Holmes; York; Mariner

1738 – 4 April
Ouzebridge, York
Thomas Palmer; York; Mariner

1743 – 14 May
Kidcoates upon Ouzebridge, York
Thomas Scotchburn; York; Merchant
Christopher Hewson; York; Cutler
William Netherwood; York; Thread maker
William Heels; York; Milkman
Thomas Walker; York; Glover
Robert Thompson; York; Cordwainer
Joshua Mace; York; Merchant Taylor
William Ward; Prestthorp; Clothier

1743 – 31 May
Kidd Coat, Ousebridge, York
William Cole; York; Merchant Taylor
Samuel Potter; York; Fishmonger
Richard Oliver; York; Whitesmith and Clockmaker
Elizabeth Kilvinton; York; Spinster
William Ward; Tresthorp par Cawvelor; Clothier

1743 – 4 June
Kidd Coat, Ouzebridge, York
Thomas Ewbanck; Flying Horse Court, Grub Street, par Cripplegate, London; Stay maker

1743 – 23 July
Kidd Coat, Ouzebridge, York
Thomas Scotchburn; York; Merchant
Christopher Hewson; York; Cutler
Joshua Mace; York; Merchant Taylor
William Netherwood; York Thread maker
William Heels; York; Milkman
William Ward; Presthorp; Clothier

1743 – 2 August
Kidd Coat, Ouzebridge, York
Thomas Ewbenck; Flying Horse Court in Grub street, par Cripplegate, London; Stay maker

1743 – 17 September
Kidcote, Ouzebridge, York
Samuel Foster; York; Fellmonger

1748 – 31 May
York, Owsebridge
Stephen Lambert; York; Hosier
John Carr; York; Gentleman
Thomas Bell; York; Cordwainer
John Mann; York; Capenter
Thomas Stavely otherwise Stabler; York; Wind Miller
Abraham Dickinson; York; Victualler
Thomas Jelson; York; Brazier
Francis Edsob otherwise Easton; York; Felmonger
William Ripley; York; Labourer
William Bland; St Marygate nigh the Walls, York; Butcher
Richard Hardy; York; Translater
Thomas Nightingale; York; Translater

1748 – 11 June
Ouzebridge, York
Qunitin Acom; York; Butcher

1748 – 19 July
Kidcoates Ouzebridge, York
Quintin Acomb; York; Butcher
Thomas Bell; York; Cordwainer
William Bland;St Marygate nigh the Walls, York; Butcher
John Carr; York; Gentleman
Abraham Dickenson;York; Victualler
Francis Edson otherwise Eatson; York; Brazier
Stephen Lambert; York; Hosier
John Mann; York; Wheelwright and Carpenter
Thomas Nightingale; York; Translator
William Ripley; York; Labourer
Thomas Staveler otherwise Stabler; York; Wind Miller

1748 – 9 August
Kidcoates, Ouzebridge, York
Stephen Lambert; York; Hosier
Thomas Staveley otherwise Stabler; York; Wind miller
Quintin Acom; York; Butcher

1755 – 27 May
Ouzebridge, York
Joseph Barton; fmly St Trinity’s, Goodramgate, York, late St Hellen’s Stonegate, York; Carpenter and Joyner
Thomas Perkins; fmly St Peter’s, York, late St Michael le Belfrey, York; Vintner and Musician
John Dunning; fmly All Saints North street, York, late St John’s Micklegate, York; Taylor
Joseph Tate; fmly Scarborough, late Beverley; Carrier
Thomas Watson; St Trinity’s, Goodramgate, York, late St Michael le Belfrey, York; Cordwainer

1755 – 7 June
Ouzebridge, York
Thomas Perkins; fmly Petergate patr St Michael le Belfrey, York, late St Peter’s, York’ Vintner and Musician

1755 – 14 June
Ouzebridge, York
Samuel Todd; fmly Stonegate pat St Hellen, York, late Davygate, York; Gentleman

1755 – 27 December
Ouzebridge, York
John Smith; fmly West Cottingwith par Thorganby, late Cliff par Hemingbrough; Yeoman

1756 – 19 June
Kidcoates, Ouzebridge, York
Edmund Clark; fmly Peatgate par St Peter the Little, York, late St Olives Marygate; Taylor
John Smith; fmly West Cottingwith par Thorganby, late Cliff par Hemmingbrough; Husbandman

1761 – 11 April
Kidcoates, Ouzebridge, York
Felice otherwise Felix Frederic Esq; fmly Wimple Strett, St Mary le Bon, late York, St Mary Bishophill the Younger

1765 – 25 June
Kidcoates on Ouzebridge, York
Alexander Barclay; fmly Darlington, late York; Gentleman

1765 – 29 June
Kidcoates, Ouzebridge, York
Richard Clift; fmly Bridlington, late York; Hawker and Porter

1765 – 31 August
Kidcoates, Ouzebridge, York
Samuel Tongs; fmly Warwick, late York; Victualler and Keelman
John Ealand; fmly Agnes Burton, late Carnaby; Yeoman

1765 – 9 November
Kidcoates, Ouzebridge, York
Samuel Thoms, alias Toms; fmly Warwick, late York; Victualler and Keelman
John Healand; fmly Agnes Burton, late Carnaby; Yeoman

1769 – 30 May
Kidcoates, Ouzebridge, York
John Dickinson; fmly Hosier lane, late Whipmay Whapmay Gate, York; Innholder
Thomas Pollard; fmly Bootham, York, late Copper gate, York; Shopkeeper

1772 – 30 May
Kidcoats, Ouzebridge, York
Robert Fawcett; fmly Great Shambles, late Fossgatwe, York; Flax dresser
Thomas Blackburn; fmly Spurriergate, late Jubbergate, York; Aledraper

1774 – 23 July
Kidcoats, Ousebridge, York
Richard Wellfoot; Skeldergate, York; Book keeper
Thomas Wright; fmly Fleet,Lincs, late Marston; Farmer
Thomas Reynoldson; fmly Richmond, late Oldwark, York; Upholsterer
William Makepeace; St Giles, York; Joiner
Major Graham; Whixley; Butter factor
John Standish; Micklegate, York; Whitesmith
Joseph Carter; Mardsden; Farmer
Robert Braithwaite; Shables, York; Butcher
John Bucktrout; Thursday Market, York; Innholder
Willy Willstrop; High Ousegate, York; Merchant
John Wagstaff; Colliergate, York; Needle maker
Montague Giles; Walmgate, York; Wheelwright

1774 – 30 July
Kidcoats, Ousebridge, York
William Wilkinson; York; Joiner

1774 – 1 November
Kidcoats, York
Robert Braithwait; Shambles, York; Butcher

1776 – 25 June
Kidcoates, York
John Grant; fmly Philadelphia, late Shrewsbury, New Jersey; Mariner
William Williamson; fmly Thursday Market, York, late Grape Lane, York; Joiner
William Elston; fmly Stonegate, late Grape Lane, York; Butcher
Christopher Hall; fmly St Sampson, York, late St Mary in Marygate, York;
Christopher Darbyshire; fmly Low Ousegate, late First Water lane, York; Coal Merchant

1776 – 27 August
Kidcoates, York
Phineas Turner; fmly Peter lane Little par St Peter Little, York, late Dublin; Plate maker

1778 – 23 June
Kidcoates, Ousebridge, York
John Moor; fmly Pocklington, late par All Saints Pavement, York; Cordwainer
William Benson; fmly St Martin’s lane, par St Mary Bishophill, late St John’s Michelgate, York; Shopkeeper
Montague Giles; St Margaret’s Walmgate, York; Wheelwright
William Turpin; Tanner Row par All Saints North Street, York; Ale draper
William Spence; fmly St Mary gate near York, late First Water lane, pat St Michael Spurrier gate, York; Dealer in Coals and Lime

1781 – 1 September
Kidcoates, Ousebridge, York
Joseph Pollard; fmly Calvis Hall par Thornton in the Street, late Borrowby Mill par Leake; Miller
John Brown; fmly Beddern, late Brigate pat st John’s, North Street, York; Taylor
William Perfect; fmly St Helen Stonegate, late St Michael le Belfrey; Bookbinder
William Briggs; fmly Feasegate, late Peter the Little, Peter Lane, York; Keelman and Alehouse keeper

1794 – 8 July
Kidcoates, Ousebridge, York
William Cattell; fmly Tollerton late St Olave nigh the Walls, York; Cordwainer
Thomas Norris; Manchester; Cotton weaver
James Whitwell; fmly Deighton late St Giles, York; Yeoman

1797 – 2 September
Ouzebridge, York
Philip Pearse; par Bishophill the the Elder, York; Gent, Lieutenant in HM Royal Navy
John Playforth; St Crux, York; Shopkeeper
Benjamin Todd; St Margaret, York; Worsted maker er in HM Royal Navy
Chartlotte Goston; fmly Scarbrough, late New Malton; Widow
Benjamin Hill; Thorne; Cornfactor
William Featherstone; fmly Danby, late Pickering; Farmer

ST PETER’S, YORK


1712 – 16 December
St Peter’s, York
William Smith

1720 – 18 October
St Peter’s, York
Thomas Burton; York; Whitesmith

1720 – 3 December
St Peter’s, York
William Mosey; Pocklington; Butcher

1725 – 22 June
St Peter’s, York
Joames Bowne; Grove’s Hill, York; Barber

1725 – 17 August
St Peter, York
John Carr; Payley Green par Giggleswick; Yeoman

1725 – 4 September
St Peter’s, York
James Bownes; Goves Hill, York; Barber
William Savile; York; Cordwainer

1755 – 27 May
St Peter’s, York
John Adams; Riccall; Husbandman and Victualler
Christopher Green; York; Gardiner
Bartholomew Dobson; York; Victualler

1755 – 31 May
St Peter, York
Bartholomew Dobson; fmly Dringhouses, late York; Butcher

1761 – 7 April
St Peter’s Goal, York
John Mason; St Margaret Walmgate, York; Labourer
Thomas Rothwell; St Crux, York; Victualler and Porter
John Smith; South Cave; Plummer and Glasier

1761 – 11 April
St Peter’s, York
George Findlay; Askrigg and Pateley Bridge; Linnen draper
Martin Wilkinson; Hepton Bridge par Heptonstall; Innholder
John Bell; Eastrington; Shopkeeper

1772 – 2 June
St Peter, York
Thomas Groves; Topcliffe; Taylor

1774 – 30 July
St Peter’s, York
Jude Webster; fmly Beddern, late Goodramgate, Yrk; Linen Weaver

1776 – 18 June
St Peter, York
William Calvert the younger; fmly Thorlthorpe, late Tollerton: Farmer

1776 – 9 July
St Peter, York
William Calvert the younger; fmly Thorlthorpe, late Tollerton; Farmer

1781 – 4 September
St Peter, York
William Lotherington; Dunnington; Bricklayer and Brick and Tilemaker
William Bland; fmly Fossgate par St Crux, late Coppergate par All Saints Pavement, York

CITY OF YORK


1729 – 24 June
City of York
Elizabeth Straker; North street, York; Widow

1729 – 23 August
City of York
Francis Appleton; Stockton; Yeoman
Henry Cartwright; Acaster; Yeoman
James Foster; St John Delpike, York; Cooper
John Garbutt; St Michael’s, York;Mariner
George Horsman; St Martin’s, Micklegate, York; Currier
George Hawton; St Mary’s, York; Tallow Chandler
John Hutton; St John’s, York; Common brewer
Robert Lynwood; Antegoa; Merchant
Christopher Leak; Hewith; Butcher
Thomas Maud; Mirfield; Gardiner
Gardiner Thomas Mayson; St Trinity’s Gothringate, York; Cook
John Pickring; St Mary’s Castlegate, York; Labourer
John Singleton; St Mary;s Castlegate, York; Gent
William Raird Watson; St Michael’s, York; Cooper

1737 – 9 July
City of York Gaol
William Asppleby; Petergate; Cordwainer
John Bell; Marygate; Brickmaker
Jonathan Bunker; Munkgate; Farmer
James Carr; Coney Street; Gent
Nathaniel Earby; Micklegate; Butter Factor
Stephen Lambert; Feasefate; Hosier
Henry Ovington; Annesty; Brewer
William Wardrobe Womersley; Dealer in Hogs
All in York

1743 – 7 May
HM Prison York
Robert Hoopes; Skelton House; Carpenter
Christopher Whitling; Kirk Hammerton; Milner
Nicholas Eden; Yarm; Cooper
William Pattison; Yarm; Innholder
James Hamileton; Thirsk; Cutler
William Ridley; Hutton par Leith; Yeoman
Richard Storrey; Whitby; Butcher
Thomas Wayre; North Allerton; Gentleman
Robert Maccloud; Boulby par Easeington; Husbandman
John Ridsdale; Kirkby Moorside; Glover
Edward Clark; Sheffield; Mason
John Helass; Harrowgate par Knavesburrough; Carpenter
George Parker; Holden; Barber and Surgeon
William Coulthurst; Banknewton par Gargrave; Gentleman
George Batty; Barmbrough; Skinner and dresser
John Carlton; Hallifax; Clothdresser
Gilbert Fox; Hackness; Cooper
James Lawson; Edleington; Shopkeeper and Chapman
William Patterson; New Malton; Gardiner
Richard Salmon; Hackness; Husbandman
John Dobson; Arkendale par Knavesburrough; Husbandman
Joseph Mercer; Rilston par Burnsall; Comber and Weaver
John Cooperson; Skipton; Currier
John Jenkinson; Atterfield; Wheelwright
John Watson; Skelton; Gentleman
Wythan Bywater; Toughton; Yeoman
Margaret Tildsley; Leeds; Confectioner
Thomas Brown; Missen, Notts; Taylor
Robert Hird; Manchester; Butcher

1744 – 31 January
County of York
Major Wilson; Leeds; Merchant
John Heelas; Knaresborough; Carpenter

1745 – 30 November
City of York
Joseph Hawkins; Leeds; Clothier

1748 – 6 August
York
Thomas Jelison otherwise Jellison; York; Brazier
John Mann; York; Carpenter
John Carr; York; Gentleman
William Bland; St Mary’s Gate nigh the Walls, York; Butcher

1748 – 16 August
City of York
Thomas Bell; York; Cordwainer
William Ripley; York; Labourer
Abraham Dickinson; York; Victualler
Francis Ealson otherwise Edson otherwise Hedson; York; Feltmonger

1755 – 27 May
City of York
Thomas Walker; fmly All Saints Pavement, York, late Micklegate, York; Fellmonger and Glover
Richard Dinmore; St Dennis in Walmgate, York; Blacksmith
John Walker; fmly Abberforth, late Christ parish, York; Butcher
John Smith; fmly West Cottingworth par Thorganby, late Cliff par Hemingbrough; Husbandman
John Hollingworth; fmly St Mary Castlegate, York, late St Michael Spurriergate, York; Felt maker
Francis Robinson; fmly St Crux, late Christ parish, York; Widow and Ale seller
Edmund Clark; fmly Feasgate par St Peter Little, York, late St Olave Marygate, York; Taylor

1755 – 31 May
City of York
Frances Robinson; fmlt St Crux, late Christ parish, York; Widow and Ale seller

1755 – 30 September
City of York
Edward Clark; fmly Feasgate par St Peter the Little, York, late St Olave in Marygate, York; Taylor
John Smith; fmly West Cottingwith par Thorganby, late Cliff par Hemingbrough; Yeoman

1756 – 3 April
York
John Smith; fmly West Cottingworth par Thorganby, late Cliff par Hemmingbrough; Husbandman